Borháló
Background Image

Észak- és Dél-Balaton: mi a különbség?


A Balatont legtöbbször mint egységes borrégiót szoktuk emlegetni. A környék borai azonban sokkal változatosabbak annál, hogy csak úgy egy kalap alá vegyük őket. A Balatont négy borvidék határolja közvetlenül: a Balatonboglári, a Badacsonyi, a Balaton-felvidéki és a Balatonfüred-Csopaki.

Hogyan igazodjunk ki ennyi, egymás közvetlen közelében fekvő borvidéken? Egyszerűen: osszuk északi és déli partra a tájegységet! Ebben a felosztásban a Balatonboglári borvidék kerül az egyik oldalra, míg az összes többi a másikra.

Ami egyszerű földrajzi adottságnak tűnik, valójában sokkal több. A különböző geológiai és klimatikus adottságokból kifolyólag az Észak- illetve a Dél-Balatoni borvidékeken más szőlőfajtákat termesztenek és más borstílusok váltak hagyományossá. Az eredmény: teljesen különböző jellegű borok. Lássuk, mik a legfontosabb különbségek!
 

Északon fehérek, délen vörösek is

Ha balatoni borról van szó, akkor általában fehérborra gondolunk. Ez az északi borvidékekre nagyrészt igaz is, a déli parton azonban csodálatos vörösborok teremnek. A gyümölcsös, esetleg félédes balatonboglári merlot sokak számára ismerős lehet. Azt már kevesen tudják, hogy a Dél-Balaton legjobb dűlőiben olyan komoly, testes vörösborok teremnek, amit Villány és Szekszárd is megirigyelne. 
 

Sav- és alkoholtartalom

Az északi part összességében hűvösebb a délinél, és más a talaj összetétele is. Ezekből kifolyólag az Észak-Balatoni borok magasabb sav- és alacsonyabb alkoholtartalommal bírnak, míg a déliek jellemzően magas alkoholtartalommal és szelídebb savakkal rendelkeznek.

Gyümölcsösség és ásványos terroir-borok

Az Észak-Balatoni termőtáj legértékesebb kincse az ásványi anyagokban különösen gazdag, vulkanikus eredetű talaja. Az egykori tűzhányókon termett borok jellegzetes ásványos ízeket mutatnak: sós, füstös, fűszeres, sőt akár fémes vagy vegyszerekre, gyógyszerekre emlékeztető jegyekkel lepnek meg minket. A gazdák sok esetben semleges ízű bort adó szőlőfajtákat telepítenek annak érdekében, hogy ezek az egyedi, talajból származó ízek érvényesülhessenek. 

A déli part lösz- és homoktalaja nem módosít a bor ízén. A Dél-Balatoni borok ásványosság helyett a gyümölcsösségükkel hódítanak. A gazdák intenzív ízeket adó szőlőfajtákat telepítenek, és a borkészítés során arra törekednek, hogy a szőlőből származó gyümölcsízeket maximálisan megőrizzék. 
 

Hagyományőrzők és újítók

Az északi part zegzugos, hegyes-völgyes, tagolt területei nem a legalkalmasabbak a gépesített, nagyüzemi termelésre. Itt a kis méretű, hagyományos módszerekkel dolgozó családi gazdaságok jellemzők.

A déli part egységes, szelíden dimbes-dombos területei könnyen művelhetők, a munkafolyamatok gépesíthetők. Azok a borászok, akik gazdaságosan működtethető, korszerű, nagyobb méretű birtokot álmodtak meg, ideális otthonra találtak itt. A borok stílusán egyértelműen megmutatkozik a két szemlélet közti különbség. Északon több a hagyományos stílusú bor, míg a déliek inkább a modern divatot követik. A gyöngyözőborok pedig szuperdivatosak! Van is sokféle a polcainkon. 
 
 
 
 

Kizárólag a Borhálónál

Iratkozz fel hírlevelünkre