Borháló
Background Image

HOGYAN KÓSTOLJUK A BORT?


Ha borkóstolón járunk, több tíz, vagy akár több száz különböző tétellel is találkozhatunk. Ilyenkor nemcsak azt érdemes megfigyelni, amit érzünk, hanem kellő kóstolási rutint magunkra szedve, tudatosan kell közelíteni a borkóstoláshoz. Ha ezt alaposan, figyelmesen tesszük, megvan bennünk az érdeklődés és a kitartás, egy érzékeink finomságát próbára tevő, összetett, változatos játékban lehet részünk.

A lényeg, hogy nyitottak legyünk, próbálkozzunk, tanuljunk, akár egymás véleménye által. De soha ne feledjük, amikor véleményt alkotunk egy kóstolt borról, hogy a szőlész és borász egy éves munkájáról mondunk véleményt. Ezt és mások ízlését is tartsuk mindig tiszteletben!
 

Kóstolási sorrend

Egy-egy boros program alkalmával érdemes ügyelni a borok sorrendjére:

  1. mindig haladjunk a száraz tételektől az édes borok felé,
  2. a könnyedebbtől a testesebb borok irányába,
  3. kezdjünk a fiatalabb tételekkel,
  4. a belépő szintű boroktól a csúcskategóriás palackokig.

Három lépés, és kész

  1. Először elemezzük a bort! Már kitöltéskor vizsgálhatjuk a bor habzását, még mielőtt a színét, átlátszóságát kezdenénk megfigyelni. Majd figyeljük meg a bor színének árnyalatát, az átlátszóságot és a viszkozitást is, ezek ugyanis a bor tisztaságára és beltartalmára is utalhatnak. A vörösbor színének vizsgálatához a poharat a száránál fogjuk meg, majd döntsük meg 45 fokban a fehér háttér előtt! Ezután forgassuk meg a pohárban a bort, és figyeljük meg a koronát, vagyis azokat a cseppeket, amelyek a pohár falára tapadnak, majd visszacsorognak!
     
  2. Vizsgáljuk meg az illatát! Mély, kis szippantásokkal ”ízlelgessük”, az orrunkat ne dugjuk bele a pohárba! Sokáig ne szagolgassuk, ha az első benyomás mégsem lenne elég, tartsunk kis szüneteket!  Bátran asszociáljunk a felmerülő illatok és ízek alapján, ez ugyanis segít majd legközelebb beazonosítani egy akár ismeretlen tételt
     
  3. Kortyoljunk bele! A bor első kortyával csak öblítsük ki szánkat, majd köpjük ki, és egy második korttyal kezdjük el elemezni. A kortyot kb. 10 másodpercig ízlelgessük a szánkban, és járassuk körbe, hogy az íz összes összetevőjét érzékeljük! Majd elemezzük a korty hosszúságát is, ami a bor minőségére utal - minél hosszabb a lecsengés, annál karakteresebb, komplexebb a bor. A legfontosabb pedig maga az összkép: mennyire volt egyensúlyban a bort, nem volt-e túl savas, túl alkoholos vagy tanninos? És a lényeg: tetszett-e vagy sem?

Optimális kóstolási hőmérsékletek:

  • pezsgő: 8 fok
  • könnyű, reduktív fehérborok: 10-12 fok
  • rozé borok: 12 fok
  • tokaji aszúk és más édes borok: 12 fok
  • testes, hordós érlelésű fehérborok: 14 fok
  • könnyű, fiatal vörösborok: 14 fok
  • testes, idősebb vörösborok: 16-18 fok

12 + 1 tipp, hogy a kóstolás valóban kellemes élmény legyen:

  1. Érkezzünk kipihenten és frissen.
  2. A kóstolás több órát is igénybe vehet - érdemes kényelmes ruhában, cipőben végigjárni a standokat. Parfümre pedig semmi szükség.
  3. Együnk a kóstolás előtt, és kisebb falatokat közben is - de kerüljük a túl fűszeres ízeket. A zsírosabb falatok lassítják az alkohol felszívódását.
  4. Folyamatosan igyunk szénsavmentes vizet - legalább kétszer annyit, amennyi bort! A hidratálás segít a méregtelenítésben.
  5. Legyen stratégiánk; tervezzük meg, hogy mit szeretnénk kóstolni, melyik pincészeteket szeretnénk felkeresni. A legtöbb rendezvény előre közli a kiállítók listáját, így könnyen ki tudjuk választani kedvenceinket.
  6. Hagyjuk magunkat meglepni! Legyen bizalmunk a kisebb pincészetek felé, kísérletezzünk a komfortzónánkon kívüli borokkal is!
  7. Jegyzeteljünk, hogy emlékezzünk később is, mit kóstoltunk.
  8. Bátran pörgessük a bort pohárban - ez kinyitja és jobban feltárja a bort.
  9. Kóstoljunk diszkréten - ne szürcsöljünk hangosan és a köpőt tartsuk közel a szánkhoz.
  10. Bár isteni nedű, de ha sokat kóstolunk, akkor inkább köpjük ki a bort, miután megforgattuk a szánkban.
  11. Válasszuk kilépő bornak azt, amelyik a kedvencünk volt, hogy hosszan élvezhessük az élményt - ezt már nyugodtan le is nyelhetjük!
  12. Hazaérve igyunk meg még egy nagy pohár vizet, és érdemes a vitaminokat, ásványi anyagokat is pótolni; ez segít elkerülni a másnaposságot.
+ 1. Beszélgessünk bátran a borászokkal, a többi borkedvelő vendéggel, akár ismeretlenül is - a borkóstoló társasági esemény is, ahol kapcsolatok, barátságok is születhetnek.
 

Olvass bele Bor Tudástár sorozatunk többi bejegyzésébe is:








Kizárólag a Borhálónál

Iratkozz fel hírlevelünkre