Borháló
Background Image

Magyar bort a világ minden sarkába! – Ismét Malatinszky Csabával interjúztunk




Malatinszky Csaba villányi borászunk küldetésének tekinti, hogy a világon minél több helyre juttassa el borait, amiért már eddig is nagyon sokat tett: erről kérdeztük legújabb interjúnkban. 

Hová jutottak el eddig a boraid, mire vagy a legbüszkébb?

Számos országban lehet már Malatinszky borokat kóstolni,  több ország vezetői is előszeretettel kortyolgatják. Őfelsége II. Erzsébet rendszeresen fogyasztja Noblesse Chardonnay-mat, melynek 2006-os évjárata ráadásul a Pekingi Olimpia nyitógálájának fehérbora volt. Nicolas Sarkozy francia elnök 60. születésnapján a 2008-as Kúria Cabernet Franc-t  is felszolgálták. Donald Trump amerikai elnök washingtoni luxus hotelébe pedig három bort is beszállítunk, Magharit, Noblesse Chardonnay-t és a 2008-as Cabernet Franc-t.

Jól hallottuk, hogy ezen felül 8 Oszkár-díjjal is “rendelkezel”?

Valóban, ismert vásárlóim közt nem csak országok vezetői, de a filmvilág hírességei is megtalálhatók, mint: Robert DeNiro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Steven Spielberg, vagy Uma Thurman. Ők összesen 8 Oszkár-díj és még több jelölés büszke tulajdonosai.

De nem is véletlen, hogy boraid ilyen messzire eljutottak, és ilyen sokan élvezettel isszák világszerte. Bár három éve készült interjúnkban a hagyomány tiszteletét és fontosságát emelted ki, ez nem azt jelenti, hogy megrekedtél volna a múltban. Sőt, olyannyira nem, hogy komoly újításként még egy saját borkészítési eljárással is előálltál: ez a Methode Malatinszky, melyért egy francia innovációs díjjal is kitüntettek. 

Igen, 2018-ban elnyertem a francia SIAL innovációs díját a módszerért, mellyel 2015 óta készítem a minden tekintetben különleges Magharit. A módszernek része, hogy a bort új tölgyfahordókban erjesztjük és érleljük is, amihez a hordókra ajtót vágattunk és nyomásszabályozó szelepeket rakattunk, valamint kiépítettünk egy pályát, amin az 500 literes hordók naponta átmozgathatók. Így egy oxigéntől védett, zárt rendszerben történik az erjedés. Ráadásul minden hordót csak egyszer használunk, mert a már használt hordókban nem olyan minőségűek a cseranyagok. Így egy olyan bort kaptunk, mely bár már most is lenyűgözi a kóstolót, várhatóan 20 éves érlelési potenciállal bír. A folyamat  rengeteg energiát, időt és pénzt igényel, így mindössze 2200 palackkal készítünk belőle évente. 

És ha már Maghari, mely kizárólag Cabernet Franc szőlőből készül – jól hallottuk, hogy Franciaországban konkrétan Monsieur Cabernet Franc-nak hívnak?

Ez így van, Steven Spurriertől származik a név (megj.: Spurrier a nemzetközi borvilág meghatározó alakja, az első magán boriskola, az Academie du Vin alapítója). Steven 95+ értékelést adott a 2015-ös Magharira, mely az eddigi legmagasabb Cabernet Franc értékelés az egész világon. A bor ismert szakírói közül ő az elsők egyike, aki a világ figyelmét boraimra irányította. Monsieur Cabernet Franc-nak azért nevezett el, mert bár sok cabernet franc-t kóstolt már  és többnyire nagyborok voltak, amiken érezni lehetett a termőterületet, az enyémben a fajtával kapcsolatos személyes hitvallásomat is felfedezte. (Malatinszky kapcsolatáról a cabernet franc-nal, valamint személyes hitvallásáról korábbi interjúnkban többet olvashatsz: https://www.borhalo.com/blog/a-bornak-elsosorban-oromet-kell-okoznia-malatinszky-csabanal-jartunk

Bár Villány vörösborairól híres, a Te zászlósborod, a Maghari is az, fehérboraid is világhírűek.

Mint említettem, Noblesse Chardonnay-nk volt a Pekingi Olimpia nyitóünnepség fehérbora és a brit királynő is szívesen fogyasztja. Meghívást kaptam Ontarioba a Chardonnay világünnepére is, mert a 2009-es évjáratát választották a legjobb közép-európai chardonnay-nak. 2010-ben az angol Decanterben Steven Spurrier pedig a legjobb óvilági fehérbornak választotta 2009-es Serena borunkat. Úgy gondolom,  ezek a történések egyértelműen bizonyítják is, hogy a Villány-Siklósi borvidék nem csak a vörösborok terén lehet kiemelkedő, hanem a fehérborok is ugyanazt a szintet képviselik. A vörösbor divatos volta minden mást feledtet velünk, ha nem figyelünk eléggé. 

Van valami nagy tanulság, felismerés, amire rájöttél az elmúlt évek folyamán?

1: Hallgass a megérzésedre!

A megérzéseimre hallgattam, amikor levendulát kezdtem ültetni a birtokon, mely mellett akkor még csak szépsége szólt. Mára már tudjuk, hogy kíváló organikus növényvédőszer is az esszenciája. Antibakteriális, védi a szőlő levelét, véd a gombától. Organikus, nem öl, hanem távol tartja a károkozókat. Mivel 2009-ben teljesen az organikus szőlőtermesztésre álltunk át, kifejezetten előnyös, hogy a saját földjeinken termett levendulával “permetezve” védhetjük meg a szőlőt.

2: A tudatosan követett belső utad által teljesítheted emberi küldetésed a Földön.

Küldetésemnek érzem, hogy a világon minél több presztízs helyre el tudjam juttatni a boraim, hogy Magyarország, a magyar bor hírnevét növeljem. Maghari borom egy egész élet tudatos készülésének az eredménye. Neve a magyar őshagyományból származik, választása személyes tisztelgésem a magyarság előtt. 

A Magharit, és Csaba többit borát itt találod:

Ajánljuk külön figyelmedbe csak a Borhálónál kapható házasítását, a Liliomfit:

Kathona Krisztián, a Borháló alapító tulajdonosa ezt írta róla: 

“Ez a bor maga a lenyűgöző elegancia. Kellemes meglepetés minden vele töltött perc. Aki ilyet kap, az biztos tudni fogja, hogy nagyra tartja az, akitől kapta, akár kezdő boros, akár haladó. Minden cseppje kincs, nagyon jó vétel.”


Kizárólag a Borhálónál

Iratkozz fel hírlevelünkre